Titulinis » » Lietuvių kalbos etimologinis žodynas » Jungtukai, įvardžiai, prieveiksmiai, prielinksniai, dalelytės ir kt.

TER-, TR- (neproduktyvi priesaga)

 -TER-, -TR- (neproduktyvi priesaga; giminė, šeima).
Tai viena iš pačių seniausių indoeuropiečių priesagų (galbūt ir pati seniausia), kuri tarnavo žodžių sudaryme su artimos giminystės reikšme.
Priesagos pavyzdžiai lietuvių kalboje: MOTERIS, DUKTERYS, JENTĖ (JENTERS kilmininko linksnyje);
rusų kalboje: МАТЕРИ, ДОЧЕРИ, СЕСТРА, ЯТРОВЬ; kitose slavų kalbose: БРАТРЪ – senovės slavų, BRATR – čekų; lotynų: MĀTER, FRĀTER, PATER; vokiečių: MUTTER, VATER, SCHWESTER, TOCHTER, BRUDER…
Priesaga atsirado tokiu būdu: iš pradžių tai buvo bikonsonantinė šaknis TR iš pagrindinio sąrašo, su trynimo, ankštumo, glaudumo ir artumo reikšme. Ji buvo naudojama tik vienintelėje konstrukcijoje, kuri apibūdina artimą giminystę, ir reiškė glaudų šeimyninį
gyvenimą. Vėliau pagal šio žodžio analogiją atsirado ir kiti su artimos giminystės reikšme susiję žodžiai.  Šitas epizodas įvyko VIE periodo pabaigoje, ir  tik vieninteliame i.e. dialekte, o tik vėliau  priesaga išplito kituose dialektuose, lengvai pereidama iš vienos i.e. šakos į kitą.
Pats pirmasis žodis, kur bikonsonantinė šaknis TR buvo panaudota kaip priesaga, greičiausiai buvo žodis - MATER-. Nors svarbesnis yra ne šitas pirmas atvejis, o antras ir trečias. Būtent nuo šių dviejų žodžių šaknis TR pradedama vartoti kaip priesaga  giminystei išreikšti. Jokia priesaga niekada negali būti vienkartinė. Jeigu  toks žodžio sudarymo elementas pasikartoja ne mažiau du-tris kartus  ta pačia reikšme, tai tik tada galima kalbėti apie priesagą.
 

Kategorija: Jungtukai, įvardžiai, prieveiksmiai, prielinksniai, dalelytės ir kt. | Įkėlė: Dengwa (2015-02-15)
Peržiūrų: 1032 | Žymos: TR, ter
Komentuoti gali tki prisiregistravę vartotojai
[ Registracija | Įėjimas ]